تبلیغات
مطالب شنیدنی.آنچه شما می پسندید - دربی چگونه شکل گرفت؟ال کلاسیکو چطور
بسم الله الرحمن الرحیم

دربی چگونه شکل گرفت؟ال کلاسیکو چطور

پنجشنبه 30 اردیبهشت 1389 06:11 ب.ظ

نویسنده : reza abbasian

4030انگلستان ، سال 1848 تعدادی از دانشجویان کمبریج در لندن برای نخستین بار قوانین فوتبال را تنظیم کردند تا سرو شکلی به بازی جذابی به نام فوتبال بدهند.

پس از این اقدام،در سال 1855 اعضای باشگاه کریکت ناتالیل تصمیم به تاسیس باشگاه فوتبال گرفتند و به این ترتیب اولین باشگاه جهان به نام شفیلد در سال 1857 تاسیس شد. از آن سال به بعد خیلی سریع فوتبال در انگلستان گسترش یافت و پیامد آن ایجاد باشگاه هایی مثل استون ویلا شد. بعد از گذشت چند ماه، این باشگاه ها اقدام به تاسیس فدراسیون فوتبال انگلستان را کردند تا پایه گذار اولین دوره مسابقات باشگاهی فوتبال  در جهان باشند. 9 سال بعد از تاسیس فدراسیون  فوتبال انگلستان، در سال 1872 جام انگلستان برقرار شد و تیم وندرز عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داد.

پس از برگزاری منظم اولین دوره جام  انگلیس،فوتبال خیلی سریع شهرهای این کشور را تسخیر کرد. و به مرور توسط دریانوردان به سایر نقاط جهان رسد.بعد از مدتی ، با تاسیس چند باشگاه دیگر،مسابقات لیگ فوتبال شکل گرفت و طرفداران زیادی را به ورزشگاه ها کشاند.

با گسترش لیگ در جهان،از همان ابتدا رویارویی دو باشگاه همشهری که انگلیسی ها،آن را داربی نامیدند از حساسیت خاصی برخوردار بود.این حساسیت از اولین داربی جهان بین تیم های شفیلد و هارام در 154 سال قبل وجود داشته و تا به امروز برقرار است.

پس از ورود فوتبال در کشور اسپانیا مردم این کشور خیلی زود به این رشته علاقه مند شدند و اشتیاق مردم در کنار سرمایه گذاری چشمگیر دولت مردان اسپانیای باعث شد تا بازیکنان مستعد از سراسر جهان با مبالغ خیره کننده راهی این کشور شوند.حضور این بازیکنان بر جذابیت مسابقات لیگ باشگاهی اسپانیا افزوده وباعث شد تماشای فوتبال به اندازه تماشای ورزش سنتی  گاوبازی برای مردم این کشور مهیج و جذاب باشد.

در همان سال های نخستین لیگ فوتبال در اسپانیا،بازی تیم های بارسلونا ورئال مادرید با حساسیت خاصی  دنبال شد که بعدها به ال کلاسیکو لقب گرفت.

مسابقه این دو تیم علاوه بر مسایل ورزشی ،از حیث اختلاف های سیاسی و اجتماعی برای مردم پایتخت نشین و پرمدعای شهر مادرید و همچنین اهالی جدایی طلب ایالت کاتالان دارای اهمیت ویژه ای بود.این دو تیم نخستین بار در سال 1902 به مصاف هم رفتند که بارسلونا با نتیجه 1-3 برنده شد.اما اولین ال کلاسیکوی رسمی در سال 1928  برگزار شد که طی آن مادریدی  ها به برتری 1-0 رسیدند.با این که 82 سال از اولین دیدار رسمی دو تیم پرطرفدار جهان میگذرد،اما همیشه حضور بازیکنان صاحب نام در این دو تیم،به جذابیت ال کلاسیکو افزوده است و طرفداران این دو تیم روزبه روز بیشتر میشود.اکنون ال کلاسیکو به اسپانیا ختم نشده است.می توان با اطمینان کامل گفت که تمام جهان این دیدار جذاب را میبینند و مردم به دنبال درخشش ستاره های دو تیم هستند.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -